Churchill Square

Popis záměru

Projekt zahrnuje obytný komplex, hotel a kancelářské centrum. Rezidence Riegrovy sady již byla postavena v roce 2008 a sestává ze 151 bytů od garsonek o 30m2 po čtyřpokojové rodinné jednotky o velikosti více než 150m2 v celkem pěti objektech. Šestipodlažní bytový dům (C) má teprve vyrůst. Hotel má mít kapacitu přibližně 215 pokojů. Na kanceláře potom připadá 27 tisíc čtverečních metrů ploch, na maloobchod 3.000 m2. Souhrnem má Churchill Square nabídnout 600 parkovacích míst. Mezi náměstím Winstona Churchilla a hlavním nádražím má vzniknout další malé průchozí náměstí.

Historie záměru

Pozemky jsou ve vlastnictví Českých drah, které založili společně s dalšími akcionáři SUDOP GROUP, a. s., WDHL akciovou společnost CR City, která figuruje jako developer projektu. Podíl WDHL odkoupila v roce 2016 skupina Penta Investments. V minulosti se mluvilo o tom, že České dráhy chystají do kancelářské budovy přestěhovat svoji centrálu z budovy Ministerstva dopravy, kde platí vysoké nájemné.

Rizika a příležitosti záměru

Realizace projektu poskytne pěší propojení hlavního nádraží s VŠE a nám. Winstona Churchilla a umožní přímý přístup na stanici metra C ze Žižkova a Vinohrad. Pozemek je dlouhodobě určen pro zástavbu a projekt může v kombinaci s plánovaným prodloužením podchodů pod kolejemi hlavního nádraží otevřít a oživit velké území v centru města, které je dnes odřízlé železniční dopravou.

Kontroverzní je architektonické ztvárnění a hmoty administrativních budov D a E u Seifertovy ulice. Projekt významně zvýší objemy automobilové dopravy v nejbližším okolí.

Něco tu nesedí nebo chybí? Napište nám.

Mapa kauz